تبلیغات
اسلام آباد امروز

اسلام آباد امروز
ارزش عمیق هر کسی به اندازه حرفهایی است که برای نگفتن دارد
نویسندگان

جوانی فرهمند و سرشار از اعتماد به نفس

حضور حشمت الله فلاحت پیشه در سومین دوره متوالی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اسلام آباد و دالاهو فضای هیجان انگیزی را در این شهرستان ایجاد نموده است ، ظاهرا آن ضرب المثل قدیمی که می گوید نو که آمد به بازار ، کهنه شود دل آزار ، در عالم سیاست تفسیر معکوسی به خود می گیرد چرا که در این میدان حضور کهنه کاران سیاسی نه تنها دلزدگی و دل آزردگی ایجاد نمی کند بلکه با وجود آنان ، فضای انتخابات ، طراوت و شادابی خاصی نیز به خود می گیرد . در یک هفته مانده به انتخابات حساس مجلس نهم از شواهد و قرائن چنین پیداست که این جوان شایسته اسلام آبادی برای سومین دور متوالی مورد استقبال مردم این شهرستان قرار خواهد گرفت و بر صندلی سبز بهارستان سلامی دوباره خواهد داد .

شاید سوالی که در اینجا ذهن خیلی ها را درگیر کند این است که کدام ویژگی فلاحت پیشه چنین جذبه و جذابیتی را ایجاد نموده تا علیرغم روحیه نوگرای مردم غرب ایران ، این عنصر فرهیخته ، همچنان مورد عنایت و توجه همشهریان خود باشد ؟ برخی ، پایگاه ایلی و عشیره ای ، عده ای سواد و تحصیلات او ، بعضی فن بیان و سخنوری اش و گروهی نیز نفوذ او در ارکان قدرت را عامل اصلی موفقیت وی قلمداد می کنند اما اگر چه همه این پارامترها در موفقیت و محبوبیت فلاحت ذیمدخل است و برخورداری از هر کدام از آنها برای پیروزی یک کاندیدا کافی است ولی منتخب مردم اسلام آباد ویژگی های دیگری نیز دارد .

جامعه شناسان می گویند اگر در یک مقطع زمانی و در محدوده جغرافیایی خاصی شخصیت هایی وجود داشته باشند که در همان مقطع رقیبی برای آنها و در حد و اندازه آنها یافت نشود به مرور جذبه و محبوبیت خاصی را در میان مردم پیدا کرده و وجهی فرهمندی پیدا می کنند . این وجه فرهمندی که ماکس وبر آن را "کاریزما" می نامد محصول ویژگی های شخصیتی کاریزما و مسائل و مشکلات جامعه ای است که در آن زندگی می کند . وبر معتقد است که هر چه جامعه درگیر مشکلات بیشتری باشد و فشار فیزیکی و اقتصادی و سیاسی افزونتری را تحمل کند امکان بروز و ظهور شخصیت های کاریزماتیک بیشتر خواهد بود . خصوصا هنگامی که هنجارهای معمول ، کارایی خود را برای حل مشکلات اجتماع از دست داده باشند ، همه امید و انرژی مردم در وجود و شخصیت همان کاریزما تجسم پیدا خواهد کرد و آمال و مطالبات خود را در وجود او جستجو می کنند . از این زاویه می توان شخصیت فلاحت پیشه را با نگاهی جامعه شناختی و روانشناختی تحلیل کرد و راز محبوبیت او را در شرایط فعلی با توجه به ویژگی های شخصیت های فرهمند درک نمود ،

جامعه شناسان ویژگی های شخصیتی افراد فرهمند را در چند مولفه تعریف می کنند : نسبت به توانایی خود از اعتماد به نفس کامل برخوردارند ، هدف آرمان گرایانه ای دارند که بر اساس آن هدف ، آینده را بهتر از وضع موجود ارزیابی می کنند ، قدرت بیان آنها آنچنان انگیزش بالایی دارد که در برگیرنده نیازهای علاقمندان آنهاست ، به هدف و راه خود اعتقاد راسخ دارند و آماده پذیرش ریسک های سنگین هستند ، در رفتار آنها پدیده های نو و جذاب دیده می شود و نهایتا این که آنها می توانند در وضع موجود جامعه شان تغییر اساسی ایجاد نمایند .

علیرغم این که فلاحت پیشه می دانست که تاکنون در این استان کسی نتوانسته است سه دوره متوالی از یک حوزه انتخابیه به مجلس راه یابد و باز علیرغم توصیه و تاکید آگاهان و نزدیکان وی برای کاندیداتوری ایشان در حوزه کرمانشاه و ضریب بالای پیروزی وی در مرکز استان ، اما وی ثبت نام در زادگاهش را انتخاب کرد تا به همه نشان دهد هم اعتماد به نفس دارد ، هم قدرت ریسک پذیریش بالاست ، هم برای شهر ودیارش هدف های دور ودرازی را ترسیم کرده است و هم این که مصمم است در وضعیت زندگی حوزه انتخابیه و مردمانش تغییر اساسی ایجاد کند .

منبع: صدای کرمانشاهطبقه بندی: انتخابات، اسلام آباد غرب،
[ جمعه پنجم اسفند 1390 ] [ 02:59 ب.ظ ] [ صفری ]

درباره وبلاگ

این وبلاگ ، پایگاه خبری شهرستان اسلام آباد غرب بوده که درعین اولویت دادن به مسائل شهرستان ، به مسائل استانی و ملی نیز خواهد پرداخت